Tutaj jesteś

W jakich sytuacjach zalecane jest leczenie psychiatryczne?

30 grudnia 2021 Zdrowie leczenie psychiatryczne

W obecnych czasach pełnych pośpiechu, gonitwy oraz nadmiaru stresu w wielu przypadkach potrzebne okazuje się profesjonalne wparcie psychologiczne lub leczenie psychiatryczne. Nie ma bowiem nic bardziej mylnego niż przekonanie, że prośba o fachową pomoc jest oznaką słabości. Wręcz przeciwnie – często wymaga ona odwagi i przyznania się do błędu oraz staje się początkiem drogi ku poprawie jakości życia.

Dlaczego ważne jest skorzystanie z pomocy psychiatry lub psychologa?

Leczenie psychiatryczne oraz wsparcie psychologiczne ma na celu pomoc osobom cierpiącym z powodu zaburzeń dotyczących zdrowia psychicznego. Dolegliwości mogą być w tym przypadku bardzo zróżnicowane oraz stanowić wynik zespołu stresu pourazowego czy depresji. Często pojawiają się zaburzenia lękowe, zaburzenia snu lub nawet zaburzenia osobowości. Katalog różnych problemów i dolegliwości jest szeroki i objemuje zarówno te powazniejsze jak i niceo mniej poważne dolegliwości. Co ważne jednak, leczenia psychiatrycznego nie należy się obawiać, ponieważ psychiatra jest specjalistą, którego zadaniem nie jest ocena pacjenta czy lekceważenie jego objawów, a zrozumienie problemu i realna pomoc. Psychiatrę obowiązuje określony kodeks etyki, a jego działania wynikają z określonych kryteriów diagnostycznych. Należy bowiem pamiętać o tym, że poszczególne jednostki chorobowe związane między innymi z zaburzeniami zdrowia psychicznego zostały określone przez Międzynarodową Organizację Zdrowia niemal trzydzieści lat temu.

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatra to specjalista, który pomaga diagnozować oraz leczyć różnorodne zaburzenia psychiczne. Jego praca opiera się miedzy innymi na wywiadzie medycznym i wsparta może być przez skuteczną farmakoterapię. Wśród wielu dolegliwości jakie powinny skłaniać potencjalnego pacjenta do poddania się konsultacji i leczeniu psychiatrycznemu wymienić można choćby zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości oraz zaburzenia snu. Wpływają one na zmianę codziennej aktywności chorego czy ograniczeniu jego relacji międzyludzkich zarówno na stopie zawodowej, jak i prywatnej. Stanom tym towarzyszy zwykle nagła zmiana nastroju, lęk, niepokój, nadwrażliwość oraz nadmierna nerwowość czy też uczucie przygnębienia, bezradności, smutku i odosobnienia. Poza tym zaburzenia lękowe czy zaburzenia osobowości mogą wpływać na zdrowie ogólne pacjenta, a towarzyszyć im może między innymi drżenie rąk, bóle głowy czy kołatanie serca.

Chory może również dostrzegać nieistniejące przedmioty lub słyszeć anormalne dźwięki lub osoby pochodzące z jego wyobraźni, przy czym doznania te są bardzo realistyczne. Zaburzenia nastroju czy snu mogą z kolei prowadzić do nadużywania leków czy uzależnienia od narkotyków i alkoholu. W szczególnych przypadkach, które zagrażać mogą zdrowiu i życiu pacjenta oraz jego otoczeniu wskazana może okazać się hospitalizacja w szpitalu psychiatrycznym.

Szkolenie dla psychologów - czy warto wziąć w nich udział?

Redakcja aptekapodsloncem.pl

Redakcja "Apteka pod Słońcem" to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, kosmetyków, pielęgnacji, urody i zdrowia. Każdy członek redakcji wnosi unikalne doświadczenie i wiedzę, aby dostarczać czytelnikom rzetelne informacje i inspirujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?