Podczas swojej codziennej pracy w gabinecie okulistycznym lekarz wykorzystuje nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także profesjonalny sprzęt. Bez odpowiedniego wyposażenia dokonanie oceny stanu, w jakim znajdują się narządy wzrokowe, byłoby niemożliwe, a przynajmniej bardzo utrudnione. Wśród wyposażenia, którego używa się w okulistyce, można wyróżnić na przykład foropter. Jakie jest jego zastosowanie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w przygotowanym przez nas tekście.
Foropter okulistyczny – podstawowe informacje na temat urządzenia
Nie będzie dużą przesadą stwierdzenie, że foropter to sprzęt, który stanowi absolutne must have w nowoczesnym gabinecie okulistycznym. Jego wykorzystanie znacząco pomaga podczas ustalania wady wzroku.
Foropter jest narzędziem, które w swojej pierwotnej wersji powstało już ponad sto lat temu! Rzecz jasna, w następnych dziesięcioleciach zostało ono dopracowane i unowocześnione, dzięki czemu wyróżnia się dziś z uwagi na swoją precyzję. Wyniki badania przeprowadzonego z wykorzystaniem foroptera mogą zostać użyte podczas doboru okularów czy soczewek.
Jeśli chodzi o budowę, musisz wiedzieć jedynie tyle, że foropter składa się m.in. z następujących elementów:
-
soczewki sferyczne i cylindryczne,
-
filtry optyczne,
-
pryzmaty,
-
cylinder skrzyżowany.
Możliwe jest posługiwanie się zarówno urządzeniami do pracy manualnej, jak i ich elektronicznymi odpowiednikami. To tyle, jeśli chodzi o aspekty techniczne – bardziej zaawansowaną wiedzę posiadają głównie serwisanci zajmujący się naprawą urządzeń.
Obydwa rodzaje aparatury umożliwiają uzyskanie dokładnych pomiarów, a w konsekwencji – przeprowadzenie poprawnej diagnostyki oraz szybkie wdrożenie leczenia.
Z pomocą foroptera możliwe jest wykrycie takich problemów z oczami jak na przykład:
-
krótkowzroczność,
-
nadwzroczność,
-
astygmatyzm.
Badanie foropterem
Foropter nie jest urządzeniem, które przyjaźnie wygląda. W związku z tym nie zdziwilibyśmy się, gdyby okazało się, że badanie budzi w Tobie lęk. Na szczęście, jeśli tak właśnie jest, to mamy dla Ciebie bardzo wiadomość: mylisz się, ponieważ badanie z użyciem foroptera uchodzi za komfortowe i całkowicie bezbolesne dla pacjenta.
Podczas przeprowadzania badania okulista sprawdza, czy oczy pacjenta reagują prawidłowo. Jeśli nie, ustawienia są korygowane aż do momentu, w którym wiadomo jest, jaką korekcję należy zastosować.
Oczy badane są jedno po drugim – nie robi się tego jednocześnie. Dzięki temu możliwe jest dobranie odpowiedniej korekcji dla każdego oka osobna.
Rzecz jasna, ostateczna decyzja co do sposobu leczenia jest podejmowana przez lekarza po odbyciu konsultacji z pacjentem. Foropter, choć użyteczny, tanowi wyłącznie narzędzie pomocne w przeprowadzeniu badania; nawet taki profesjonalny sprzęt, jaki można znaleźć w sklepie internetowym MDT, nie jest w stanie zastąpić wiedzy medycznej.