Według raportów specjalistów z zakresu żywienia Polacy spożywają zdecydowanie za mało błonnika. Jest to bardzo niepokojące, gdyż wspomniany składnik pełni bardzo dużo istotnych funkcji. Doskonałym przykładem może być wspieranie zdrowia czy zapobieganie bardzo poważnym chorobom. Ile błonnika dziennie powinno się spożywać?
Czym dokładnie jest błonnik?
Błonnik w najprostszym możliwym ujęciu jest włóknem pokarmowym, które nie ulega wchłanianiu i trawieniu. Składnik można podzielić na rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Dwa wspomniane typy pełnią bardzo istotne funkcje w przewodzie pokarmowym.
Znaczenie błonnika dla organizmu
Działanie błonnika można porównać do miotły. Gdy przemieszcza się po układzie pokarmowym wymiata wszystkie zalegające resztki. Nie można oczywiście zapomnieć o fakcie, że znacznie przyspiesza pracę jelit. Oznacza to tym samym, że spożywanie właściwej ilości błonnika w ciągu dnia będzie zapobiegało zaparciom. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że rozpuszczalny błonnik przyjmuje formę żelu. Gwarantuje stosunkowo długie uczucie sytości, a także spowalnia wchłanianie się węglowodanów. Omawiany składnik wspomaga oczyszczać organizm ze zbędnych produktów przemiany materii, a także metali ciężkich.
Ile błonnika dziennie powinno się spożywać?
Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by w codziennej diecie znajdowało się od 20 do 40 gramów błonnika. Warto wiedzieć, że przeciętny Polak spożywa zaledwie 15 gramów wspomnianego składnika w ciągu dnia. Godny uwagi jest fakt, że w krajach, gdzie odnotowywane jest wyższe spożywanie błonnika, wszystkie statystyki związane z chorobami układu pokarmowego są niższe.
Dlaczego rekomendowane jest spożywanie błonnika?
Należy mieć świadomość, że ilość błonnika znajdującego się w jadłospisie może bardzo pozytywnie wpływać na kondycję, zdrowie, a także samopoczucie. Dlaczego zalecane jest zadbanie o właściwy poziom spożywania omawianego składnika?
– pomaga obniżyć ewentualne ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych
– pomaga zapobiec chorobom krążenia
– wspomaga odchudzanie
– reguluje pracę jelit i pomaga w walce z zaparciami
– pomaga w obniżeniu poziomu cukru we krwi
Źródła błonnika
W jaki sposób można zadbać o spożywanie odpowiedniej ilości błonnika każdego dnia? Wśród produktów, które są bardzo bogate w omawiany składnik należy zaliczyć: owoce i warzywa, ziarna, nasiona, mąki konopne, zboża niskiego przemiału. Wspomniane wcześniej mąki konopne i nasiona mogą być doskonałą alternatywą dla zbóż w przypadku osób, które ich unikają. Może to być świetne rozwiązanie dla osób będących na diecie paleo czy bezglutenowej.