Komora hiperbaryczna to specjalnie skonstruowane pomieszczenie, które przeznaczone jest do przeprowadzania terapii hiperbarycznej. W metodzie tej wykorzystuje się tlen w warunkach podwyższonego ciśnienia. Terapia ta jest niezwykle pomocna w leczeniu schorzeń, szczególnie tych, w których przez powikłania chorobowe tlen nie może dostać się do komórek w tkankach, np. oparzeń, urazów, a także boreliozy czy zatrucia tlenkiem węgla.
Terapia w komorze hiperbarycznej
Terapia w komorze hiperbarycznej to szereg zabiegów, do których wykorzystuje się czysty tlen w warunkach podwyższonego ciśnienia. Ciśnienie w środku komory może być nawet trzy razy wyższe od tego panującego na zewnątrz, dzięki temu możliwe jest dostarczanie komórkom w ciele zwiększonej ilości tlenu. Jest to niezwykle ważne w przypadku wielu schorzeń, w których tlen ma utrudniony dostęp do tkanek. To właśnie w komorze hiperbarycznej możliwe jest stworzenie odpowiednich warunków do przeprowadzania takich zabiegów. Pierwsze komory hiperbaryczne były tworzone jeszcze w czasach sprzed rewolucji przemysłowej, jednakże rozpowszechniły się one najbardziej w wieku XIX.
Rodzaje komór hiperbarycznych
Dzisiejsza technologia pozwoliła na stworzenie kilku rodzajów komór do tlenoterapii, które przeznaczone są do leczenia wielu osób lub tylko jednej. Na tej podstawie wyróżnia się komory jednomiejscowe, czyli takie – jak wskazuje nazwa – przeznaczone dla jednej osoby, która może przebywać w komorze, siedząc albo stojąc. Do takiego zabiegu nie jest potrzebna maska tlenowa. Do leczenia wielu osób przeznaczone są komory wielomiejscowe, w których pacjenci muszą przebywać w pozycji siedzącej i oddychać za pomocą specjalnej maski tlenowej.
Komory hiperbaryczne są również przeznaczone do leczenia danych chorób, tak jak jest to w przypadku worków Gamowa, czyli komór tworzonych z nadmuchiwanych worków. Utrzymywane jest w nich wysokie ciśnienie a z uwagi na fakt, że są one przenośne, stosuje się je dużych wysokościach. Dzięki nim ułatwione jest leczenie obrzęku płuc, mózgu oraz choroby wysokościowej. Takie komory są również używane w uzdrowiskach i lecznicach.
Jak działa tlenoterapia?
Leczenie za pomocą komór hiperbarycznych nazywane jest hiperbarią tlenową w skrócie HBO. Stosowanie ich uzasadnione jest tym, że w normalnych warunkach tlen jest dostarczany, zależnie od tego, jak ukrwione jest dane miejsce na ciele. W warunkach podwyższonego ciśnienia, które panuje w komorze, możliwe jest zwiększenie przenikalności tlenu, dzięki czemu może on trafiać nawet w miejsca nieukrwione. Zwiększona obecność tlenu widoczna jest w krwi, limfie oraz płynie mózgowo-rdzeniowym. Pacjent, który poddał się zabiegowi, oddycha czystym tlenem i może podczas niego leżeć lub stać.
Jak przebiega zabieg w komorze?
Zabieg tlenoterapii przeprowadzany w komorze hiperbarycznej trwa mniej więcej godzinę. Jest on podzielony na trzy cykle, które oddzielone muszą być przerwami. Pacjent musi w czasie zabiegu być rozebrany do bielizny, lecz w niektórych przypadkach wystarczy to, że jest tylko w spodenkach i t-shircie. Ważne jest to, aby pacjent zostawił wszystkie przedmioty, które mogą ulec zniszczeniu lub są niebezpieczne. Po rozpoczęciu zabiegu ciśnienie w środku komory zostaje stopniowo podnoszone, aż osiągnie wystarczający poziom. Jeśli chce się uzyskać jak najlepszy rezultat, to trzeba niestety poddawać się temu zabiegowi regularnie. Ważne jest to, aby skonsultować możliwość przeprowadzania takiej terapii ze swoim lekarzem, ponieważ zarówno ciśnienie, jak i częstotliwość zabiegów zależą od stanu zdrowia pacjenta. Jednakże zabieg ten uznawany jest za niezwykle bezpieczny, mimo tego, że pojawić się może kilka efektów ubocznych, takich jak zawroty i bóle głowy czy wymioty.