Tutaj jesteś

Objawy grypy u dzieci i sposoby ich leczenia

7 kwietnia 2021 Lifestyle objawy grypy u dzieci


Wirus grypy to jedna z najczęstszych chorób atakujących układ oddechowy. Osoby dorosłe, które chorują na grypę, mogą z powodzeniem stosować domowe sposoby leczenia. Inaczej jest w przypadku dzieci. Jakie są objawy grypy u dzieci i jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny zachorowań na grypę wśród dzieci

Wirus grypy przenoszony jest drogą kropelkową, co oznacza, że bardzo łatwo się nim zarazić. Wystarczy mieć bezpośredni kontakt z osobą chorą lub przedmiotami, których uprzednio dotykała. Zarażenie może nastąpić przez przebywanie z chorym w jednym pomieszczeniu. To dlatego do zakażenia dochodzi najczęściej w placówkach edukacyjnych: żłobkach, przedszkolach i szkołach, gdzie w małej przestrzeni przebywa duża ilość dzieci.

Dzieciaki są szczególnie narażone na grypę, ponieważ ze względu na młody wiek ich odporność nie jest do końca wykształcona. Tym, które cierpią na przewlekłe choroby (np. cukrzycę), zagrażają również liczne powikłania pogrypowe. Jakie symptomy grypy występują u dzieci?

Objawy grypy u dzieci

Grypa u dzieci zwykle rozwija się według konkretnego schematu. Najpierw pojawiają się więc:

– wysoka gorączka;
– ból głowy;
– ból mięśni (lub całego ciała);
– osłabienie;
– ogólne zmęczenie;
– dreszcze.

Następnie dochodzi do charakterystycznych objawów po stronie układu oddechowego. Są to:

– kaszel;
– ból gardła;
– katar;
– chrypka.

W tej kategorii wiekowej obserwuje się także: ból uszu, powiększenie węzłów chłonnych na szyi, biegunkę oraz wymioty.

Kaszel, ból gardła, katar te powszechnie kojarzone są z zapaleniem oskrzeli, czy gardła. W przypadku wystąpienia grypy są one jednak dużo bardziej nasilone i uciążliwe dla dziecka.

Leczenie grypy u dzieci

Gdy dorosły człowiek zachoruje na grypę, z reguły zaczyna stosować domowe metody leczenia, takie jak: mleko z masłem i czosnkiem, herbatę z miodem i cytryną, napary z ziół. Leży w łóżku, odpoczywa, stosuje chłodne kompresy na czoło. Często wynika to z braku czasu na wizytę u lekarza.

W momencie zaobserwowania wyżej wymienionych objawów u dziecka niezwłocznie należy udać się z nim do lekarza. Doktor powinien przepisać leki, które zbiją wysoką temperaturę ciała. Najważniejsze jest jednak regularne pojenie dziecka, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Lekarz może zalecić lekarstwa przeciwwirusowe oraz medykamenty łagodzące ból gardła, kaszel i katar. Po jakim czasie symptomy powinny ustąpić? Średni czas to dwie doby. Przez cały ten czas rodzin powinien być w kontakcie z lekarzem rodzinnym. Gdy nic się nie unormuje, specjalista zdecyduje, co dalej.

Szkolenie dla psychologów - czy warto wziąć w nich udział?

Redakcja aptekapodsloncem.pl

Redakcja "Apteka pod Słońcem" to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, kosmetyków, pielęgnacji, urody i zdrowia. Każdy członek redakcji wnosi unikalne doświadczenie i wiedzę, aby dostarczać czytelnikom rzetelne informacje i inspirujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?