Walka z nałogiem palenia papierosów wymaga nie tylko posiadania samozaparcia, lecz także bardzo silnej woli. Im dłużej osoba pali papierosy, tym trudniej jest jej pokonać uzależnienie od nikotyny. Bardzo często zdarza się jednak tak, że palacz po jakimś czasie rezygnuje z walki i pali tytoń, mimo świadomości, że jest on bardzo szkodliwy. Jakie są istotne korzyści zdrowotne z rzucenia papierosów?
Rzucenie palenia a zdrowie osoby uzależnionej od nikotyny
Nie od dziś wiadomo, że długotrwałe palenie papierosów bardzo źle wpływa na organizm człowieka. O tym zjawisku bardzo często mówią dane statystyczne. Co prawda wielu palaczy chce podjąć walkę i rozstać się z nałogiem nikotynowym, ale często kończy się ona niepowodzeniem. Nie oznacza to jednak, że nie brakuje takich osób, którym udaje się ta sztuczka za pierwszym razem. Niemniej wielu nałogowych palaczy musi próbować wiele razy, aby wyjść zwycięstwo z walki z nałogiem. Warto jednak podjąć ten krok, gdyż palenie papierosów jest bardzo szkodliwe dla zdrowia i niesie za sobą zgubne skutki. Osoby przez wiele lat palące papierosy są bardzo mocno narażone na takie choroby jak:
- nowotwory płuc
- nowotwory warg
- niedokrwistości serca
- udar mózgu
Dziś najczęstszą przyczyną zgonów wśród palaczy jest właśnie palenie papierosów. Aby temu skutecznie przeciwdziałać, każda osoba uzależniona od nikotyny powinna jak najszybciej podjąć j walkę z tym groźnym nałogiem.
Jakie są korzyści zdrowotne rzucenia palenia?
Na pozytywne skutki rozstania się z nałogiem tytoniowym nie trzeba długo czekać. Już po zaledwie 20 minutach powraca do normy ciśnienie krwi oraz praca serca.
Po ośmiu godzinach zmniejsza się o połowę w organizmie stężenie tlenku węgla oraz nikotyny. A wówczas to stężenie tlenu powraca do normy.
Po około 24 godzinach od rzucenia papierosów tlenek węgla zostaje wyeliminowany z organizmu. Co więcej, po tym samym czasie płuca osoby palącej zaczynają się oczyszczać z nie tylko z flegmy, lecz także z wielu innych zanieczyszczeń, które były wynikiem wieloletniego nałogu.
Po około 48 godzinach od zerwania z nałogiem w organizmie palacza nie ma już znaku nikotyny. Poza tym palacz odczuwa poprawę smaku oraz zapachów.
Po trzech dniach od rzucenia nałogu nikotynowego dużo łatwiejsze staje się także oddychanie. Oskrzela zaczynają lepiej pracować, a to ma przełożenie na wzrost energii.
W kolejnych dniach i miesiącach zdecydowanie poprawia się krążenie krwi, a co za tym idzie, wzrasta wydolność organizmu.
W okresie od 3 miesięcy do 9 miesięcy po rzuceniu palenia papierosów zaczynają ustępować problemy z oddychaniem oraz wcześniej towarzyszący kaszel. Co więcej, wzrasta do dziesięciu procent wydajność płuc.
A po 12 miesiącach od pozbycia się nałogu tytoniowego zmniejsza się o połowę ryzyko zawału serca. Po minięciu kolejnych lat, u osób, które rzuciły palenie papierosów, dochodzi do zwiększenia płodności oraz poprawy kolorytu skóry na twarzy.
Artykuł sponsorowany